Informace

Jarmila Skopalová je dramaturgyně, moderátorka a lektorka kurzů a seminářů komunikačních dovedností.

Ve své kariéře získala zkušenosti na jevišti legendární Lyry Pragensis, poté v několika rozhlasových stanicích jako moderátorka a zprávařka a v TV Nova (redaktorka Snídaně s Novou), Prima (dramaturgyně), v České televizi (dramaturgyně a vedoucí projektů zábavné tvorby), v TV Metropol (moderátorka a dramaturgyně) a v TV Barrandov (šéfdramaturg vlastní tvorby).

V seminářích se věnuje verbální i neverbální komunikaci a řešení krizových či stresujících situací proměnou komunikace. Všechny teoretické poznatky si účastníci ihned vyzkouší při praktickém nácviku.

Jakákoliv komunikace vytvoří vztah, aniž si to často uvědomujeme. Poznání vlastních impulzů pomáhá vytvářet bezkonfliktní vztahy. Proto lektorka pracuje nejen ve skupinách, ale i individuálně či při párových konzultacích.

 

Po maturitě na gymnáziu (kde jsem měla i latinu a to mi docela v životě pomáhá) jsem šla na DAMU, obor herectví. Měla jsem individuální studijní plán v oboru mluveného slova a jako absolventské představení jsem připravila divadlo jednoho herce a vlastní dramatizaci Tracyho tygra Williama Saroyana.Po absolutoriu jsem nastoupila v legendární Lyře Pragensis a mohla jsem stát na jevišti vedle Marie Tomášové, Otomara Krejčího mladšího a pracovat s režisérkou divadla Za branou paní Helenou Glancovou. Ředitel Milan Friedl je stále pojmem mezi sběrateli umění a vydavateli bibliofilských tisků.

 

V roce 1990 jsem nastoupila do svého prvního rozhlasu, tehdy afilační stanice Hlasu Ameriky Klub VOA. Pak jsem prošla rádii Golem, F1 a Čro. To jsem již začala dávat lekce mluvení před mikrofonem a psaní zpravodajských textů.

 

V roce 1994 jsem udělala konkurz na místo redaktorky ve Snídani s Novou. Vstávání ve tři ráno od té doby sice vím, že zvládnu, ale není to moje oblíbená disciplína. Jezdila jsem po vlastech českých s ENG vozem - prvním přenosovým vozem u nás s možností živých vstupů, které jsem si sama připravovala i moderovala.

Po čtyřech letech jsem přestoupila do TV Prima jako dramaturg tehdy nesmírně populárních pořadů Carusošou a Nikdo není dokonalý.
Za dva roky už přišla éra delšího působení v České televizi v redakci zábavy. Jako dramaturg jsem se potkávala s Jaromírem Hanzlíkem na Úsměvech, s Karlíčkem Čáslavských při Hledání ztraceného času, s Jiřinou Bohdalovou a Gustavem Oplustilem u magazínu Hobby naší doby, při přípravě a natáčení Na kus řeči s Miroslavem Donutilem. Nezapomenutelné byly sváteční dny se Zdeňkem Svěrákem a jeho Dobročinnou akademií Paraple. Poznala jsem i zákulisí hokeje a atletiky při přípravě Zlatých hokejek nebo Atleta roku. Těch pořadů jsou stovky. V té době jsem byla hodně vysílána na zahraniční jednání veřejnoprávních televizí. I teď vídám pořady, které jsem tenkrát vozila ze seminářů jako inspiraci.

 

Poté následoval nesmírně zajímavý rok, kdy jsem pro rumunské partnery Novy psala v pozici vedoucího projektu seriál Hasiči. Vést tým skvělých scénáristů a nebýt omezená už dopředu financemi na jednotlivé díly bylo úžasné a inspirující. Napsali jsme seriál vskutku v americkém stylu - nechali jsme vybuchnout cisternu s kyselinou na D1, hledali jsme ohrožené stařenky v hořících domech. Bohužel spolupráce této skupiny s Novou neskončila příliš dobře, ale my si ten rok opravdu užili.

 

Další rok jsem pak působila jako šéfdramaturg TV Barrandov. Z té doby nejraději vzpomínám na spolupráci se slovenskými kolegy na seriálu Odsouzené. Dodnes jej považuji za nedoceněný seriál, jehož téma i zpracování vybočovaly z běžné televizní nabídky.

 

Když v Praze vznikla televize Metropol, stala jsem se dramaturgyní pořadu Na vrcholu, který moderovala Eva Jurinová. Po roce mě oslovili kolegové z obchodního oddělení a začala jsem připravovat i moderovat pořad Na zdraví.

 

Začala jsem ale zároveň zjišťovat, že mediální svět už znám skrz naskrz a že by stálo zato posunout se v životě o kousek dál. V tomto oboru jsem dosáhla všeho, čeho jsem dosáhnout chtěla, odcházela jsem tedy spokojená a s vědomím, že dělám to, co opravdu chci udělat. Přestěhovala jsem se na Vysočinu, založila firmu Generace Vysočina s.r.o. a začala jsem intenzivně pracovat na komunikačních kurzech.

 

Vyjela jsem do světa a seznámila se se somatickou psychoterapií Hakomi - je to vlastně také komunikace, s naším tělem a jeho pamětí. A také se systémem H.E.A.R.T., což je využití mindfulness v párové terapii.

 

Dnes využívám ve svých seminářích vše, co jsem se v životě naučila. Práce v médiích je o komunikaci - hodně často o komunikaci krizové. Herectví mě naučilo, jak se komunikuje tělem, vnějšími prostředky, hlasem. Dramaturgie mě naučila naslouchání a řešení krizí pomocí kompromisů, ale také tomu říct ne a jít svou cestou, když je kompromis už mimo moje hranice.

 

Pracuji s postupy Emočního kódu, který jsem studovala u Dr. Bradleyho Nelsona. Certifikát mi umožňuje používat tuto metodu při konzultacích a seminářích. Pomáhá k rychlejší cestě k podvědomí a přesnějšímu určení emocí.

Reference

Božena Ranecká, specialista PR a interní komunikace

"Zaměstnanci naší firmy ( vrcholový a střední management a mladí adepti na tyto pozice) se účastnili čtyřdenní Komunikační akademie Hospodářské komory Havlíčkův Brod. Všichni účastníci hodnotili kurz pozitivně, jako velmi přínosný. Oceňovali profesionální a individuální přístup lektorky ke každému z nich, přizpůsobení výkladu, rozbor témat do detailů a praktickou část s nácvikem typů komunikace v různých situacích."

Reference

Herecké role v praxi personalisty - Havlíčkův Brod únor 2017:

Bc. Lenka Valová, B:TECH

"Název školení ve mně trochu budil obavy, jak to bude s autenticitou a předstíráním, téma pro mě bylo zcela nové a neuměla jsem si pod ním nic představit. Herecká role jako ochrana a pomoc při zvládnutí vlastní komunikace v náročných situací mě nadchla, včetně teoretického kontextu vysvětleného lektorkou. Je neuvěřitelné jak se lektorce do tak krátkého času podařilo dostat teorii, praktickou část vlastní tvorby role i jejího vyzkoušení formou zážitku. Umím si představit i celodenní akci. Pro mě osobně to byl velmi transformační zážitek s velkým dopadem do skutečného pracovního života.Děkuji!!"

Reference

Ing. Zdenka Vostrovská, CSc., předsedkyně představenstva a výkonná ředitelka 1.VOX a.s.

„Semináře Mgr. Jarmily Skopalové jsou jedinečné svojí praktičností a ojedinělým individuálním přístupem. Každý účastník si odnese přesně ty informace, které pro sebe potřebuje. I to je důvodem nebývale širokého spektra účastníků – od státní správy až po velké soukromé subjekty. Z její učebny se vždy ozývá smích, ale ve chvílích cvičení vyžaduje i na chodbách naprostý klid. Pro svoje „ovečky“ vždy vytvoří bezpečné prostředí, kde se střídají emoce, ale končí se vždy s úlevou a úsměvem.“

KONTAKT

Jarmila skopalová

+420 773 64 59 16

skopalova@generacevysocina.cz

GENERACE VYSOČINA s.r.o.

Palackého 220, 588 13

Polná Ič: 029 70 287

generace vysočina 2019 ® Všechna práva vyhrazena.
Vytvořila společnost Novotný fotograf